Boş

Toplam: 0,00 ₺

Bir Yaban Arısının Yemeğine Ulaşmak İçin İpe Asılışını Seyredin!

Son araştırmalar, böceklerdeki bir gelişmenin tüm koloniye nasıl yayıldığını gösteriyor.
Bilim adamları PLOS Biology dergisinde, yaban arılarının tatlı yiyecekleri toplayabilmek için bir ipe asılıp çekmeyi öğrendiklerini anlattı. Üstelik arılar bu son derece anormal yem toplama yolunu birbirlerini izleyerek öğrenmiş!
Arılar, topluluk için gerekli becerileri kavrayabiliyor, bu becerileri öğrenebiliyor ve bir grup içinde yayabiliyorlar. Araştırmacılar, böceklerin birbirlerinden nasıl bir şeyler öğrenebildiğini incelemenin, kendi kültürümüzün iç yüzünü anlama imkanı sunabileceğini düşünüyor. Bunu şu şekilde açıklıyorlar:
“Toplumsal öğrenmenin daha tecrübeli formları… Burada ifade edildiği üzere, insan kültürüne özgü öğrenme ve kavrama, daha basit formlardan evrimleşmiş olabilir.”
Kullanılan ipe asılma düzeneği, genelde omurgalıların kavrama yeteneklerini test etmek için kullanılır. Bunun sebebi biraz da, bunun çoğu hayvanın kendi başına yapabileceği bir davranış tipi olmamasıdır. Arılar cisimleri sadece yiyecek beklentisi ile çekmez, yuvalarından enkaz ve cesetleri de çekip çıkarırlar.
Diğer hayvanlar gibi, böcekler de bu konuda eğitimli olabilir.
Bu beceriyi edinmiş arılardan birinin, yemeğini kazanma anını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz. Mavi disk, merkezindeki şekerli suyla bir çiçek rolü oynuyor. Bu çiçeği cam levhanın altından kaydırmak için, arının ön ayaklarını kullanarak ipi kavrayıp çekmesi gerekiyor.
Yaban arıları bu hileyi akranlarını gözlemleyerek de öğrenebilirler. Henüz bu beceriyi edinmemiş 25 arıdan 15’i, bu eylemi yapan arıyı izledikten sonra yöntemi kavrayabilmiş. Tek bir arı, bu teknik yayılmaya devam ederken ölmüş olsa bile bu tüm bir koloninin kavramasını sağlayabilir.
Araştırmacılar, “Öncesinde yalnızca tek bir arı ip çekmeyi bilirken, bir zaman sonra toplayıcı arıların çoğu bunu öğrendi. Yaban arılarının doğal olmayan bir eylemi öğrenmesi, bu eylemi kültürel olarak bir popülasyon içine yayabilir.” diye açıkladı.
Araştırmacı takım ayrıca, bu arılara çekmeleri için daha uzun ve sarmal bir ip de verdi. Arılar bu ipin, sonunda kendilerine yiyeceklerinin bulunduğu çiçeği getireceğini anlayamadılar. Yiyecekleri kendilerine hemen yaklaşmayınca vazgeçtiler. (Kurtlarda ve uzun kuyruklu macaklarda görülen bir olay.)
Arıların bir gelişmeyi hayvanlar arasında yayabilme başarısı, insanların bilişsel gelişmişlikteki yoksunluğunu gösteriyor. Araştırmacılar, kültür kapasitesinin hayvanların genelinde öğrenmenin temel parçaları açısından göreceli olduğu sonucuna vardı.

Çeviri: Berfin DAĞ
Kaynak: http://www.popsci.com/watch-bumblebee-tug-string-to-get-lunch