Boş

Toplam: 0,00 ₺

Modern Fizikte Sorunlar ve Yaklaşımlar

Modern fizik biliminin gelişim serüveni: Fizikçi gözüyle ‘evren, dünya, yaşam ve zamana dair’ den, ‘mikro evrenin Standart Modeli’ ne
Evrenin Büyük Patlama olarak adlandırılan bir başlangıcı ve bir tarihi var. Bu olayın öncesine, yani zamanda daha gerilere gitmemize olanak sağlayacak en küçük bir belirti, ya da veriye ise sahip değiliz.

Evrenin tarifesi: Tanıdık madde, karanlık madde ve karanlık enerji
Boşluk aslında bir ortam. Balıklar içinde yaşadıkları denizi bilmezler, biz de bu ortamın farkında değiliz. Nasıl deniz su moleküllerinden ibaretse, 1960'lardan beri boşluk ortamının da Higgs parçacıklarından oluştuğu teorik olarak kabul görüyordu, fakat bu parçacığın laboratuvarda bulunması on yıllar aldı.

Gravitasyonel dalgalar gözlendi!
Albert Einstein 1915'de Genel Görelilik Alan Denklemlerini elde ettikten sonra, 1916'da bunların elektromanyetik dalgalara benzer çözümleri olabileceğini fark etti.
Uzay-zaman metriği düz metrik+küçük dalgalanmalar şeklinde yazılır ve bu küçük kısmın sadece birinci kuvvetlerine bakılırsa (küçüğün karesi=çok daha küçük!), bu metrik tedirgemelerinin ışık hızıyla yayılacağı ve elektromanyetik dalgalar gibi diklemesine polarize olacakları görülüyordu.
Son gravitasyonel dalga gözleminde ise, Hanford, Washington ve Livingston, Lousiana'da kurulu LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) "antenleri" dalga geçerken uzayın dik yönlerde nasıl farklı büzülüp genişlediğini doğrudan ölçmeyi başardı.
Buradan çıkan netice kabaca şu: biri 36, diğeri 29 güneş kütlesindeki karadelik birbirleri etrafında dönerek enerji kaybediyor ve sonunda 62 güneş kütleli tek bir karadelik yaratarak birleşiyorlar, 3 güneş kütlelik enerjiyse gravitasyonel radyasyon olarak etrafa yayılıyor.

Kuantum Kuramında üst üste gelme
Schrödinger’in kedisi deneyi, temel olarak bir kutu içine hapsedilmiş bir kediyi “aynı anda hem ölü, hem de diri olduğu” bir duruma sokmaktan ibaret. Tartıştığımız konu açısından bunun nasıl becerildiğini anlatmama gerek yok; bilinmesi gereken tek şey kuantum kuramının kuralları açısından böyle bir şeyin mümkün olması. Yukarıdakilere benzer şekilde burada da “Kedi ya ölü, ya da diri. Ama hangisi bilmiyoruz.” ifadesi yanlış

Prof. Dr. Namık Kemal PAK
Prof. Dr. Müge BOZ
Prof. Dr. Cihan SAÇLIOĞLU
Prof. Dr. Ömer Faruk DAYI
Prof. Dr. Ahmet İNAM
Prof. Dr. Şahin KOÇAK
Prof. Dr. Seçkin KÜRKÇÜOĞLU
Prof. Dr. Ahmet ORAL
Prof. Dr. İsmail TURAN
Prof. Dr. Sadi TURGUT
Prof. Dr. Ali Ulvi YILMAZER

Bilim ve Ütopya'nın Mart 2016 sayısı çıktı!
Prof. Dr. Namık Kemal Pak'a saygı ve minnetle..